SZKLARSKA PORĘBA - miasto w województwie

jeleniogórskim liczące ok. 8700 mieszkańców, położone w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów. Zwyczajowo dzieli się na Szklarską Porębę ? Dolną, - Średnią, - Górną , składa się z szeregu rozrzuconych na dużym obszarze osad i osiedli, położonych na północnych stokach Karkonoszy (Marysin, Szklarka) oraz południowo - wschodnich zboczach Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich (Huta, Biała Dolina, Jakuszyce, Orle), leżących na różnych wysokościach ? od 440 m npm. na granicy z Piechowicami do 886 m npm. w Jakuszycach. Najwyższy punkt w granicach miasta (1420 m npm. ) leży na zachodnich zboczach Łabskiego Szczytu. Szklarska Poręba jest największą w Sudetach miejscowością wczasową i ośrodkiem sportów zimowych. Dzięki swojemu położeniu Szklarska Poręba jest doskonałym punktem wypadowym na piesze wycieczki w Karkonosze i Góry Izerskie. Bliskość przejścia granicznego Jakuszyce ? Harrachov oraz turystycznego przejścia granicznego przy Twarożniku pozwala zwiedzać także czeskie Karkonosze, a turystom zmotoryzowanym ? Aderszpaskie ?skalne miasta?, Jaskinie Boskovskie, Pragę.
www.szklarskaporeba.pl

Zimą ? ?SKI ARENA? na zboczach SZRENICY, kilkanaście wyciągów orczykowych na terenie miasta, wspaniałe tereny dla narciarstwa biegowego w Jakuszycach oraz gruba i długo zalegająca pokrywa śnieżna pozwala stwierdzać, że jest to "Raj dla narciarzy"
www.sudetylift.com.pl

Najpiękniejszym miejscem w zachodnich Karkonoszach są ŚNIEŻNE KOTŁY. Tworzą je dwa polodowcowe kotły ? Wielki i Mały, rozdzielone wąską, skalistą Grzędą. Ich strome ściany, pocięte licznymi żlebami opadają na dno 200 metrowym urwiskiem. Malowniczym miejscem w okolicach miasta jest 13 metrowej wysokości Wodospad Szklarki ? trzeci co do wysokości w polskich Karkonoszach. Odwiedzany przez turystów już od drugiej połowy XVII w. (dzięki wybudowaniu specjalnej drogi przez właściciela Witriolejni Prellera). Przy wodospadzie schronisko ?Kochanówka?. Najwyższym wodospadem po polskiej stronie gór jest 27 metrowy Wodospad Kamieńczyk. Za środkową kaskadą znajduje się po części wykuta sztucznie ?Złota Jama?. Powyżej nowe schronisko turystyczne.

Przy biegnącej do granicy z Czechami szosie położona jest część Szklarskiej Poręby ? JAKUSZYCE. Jest to międzynarodowy ośrodek narciarstwa biegowego (latem uprawiane jest bardzo popularne kolarstwo górskie). Rokrocznie na Jakuszyckiej Polanie rozgrywany jest Bieg Piastów. 
www.bieg-piastow.pl , www.jakuszyce-biathlon.pl

Szosa prowadząca ze Szklarskiej Poręby w kierunku Świeradowa Zdroju trawersuje wschodni grzbiet Czarnej Góry tworząc prawie 180 st. ZAKRĘT ŚMIERCI. Doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Szklarską Porębę.

W XIX ? wiecznym budynku przy ul. 11 Listopada 23 mieści się muzeum będące filią Muzeum Okręgowego W Jeleniej Górze. Mieszkali tu dwaj wybitni pisarze ? bracia GERHARD I CARL HAUPTMANNOWIE. Muzealne eksponaty związane są z twórczością literatów, przedstawione są także prace malarza Wlastimila Hofmana.
www.muzeum-dgh.pl

Powyżej centrum miasta, na prawym brzegu Kamiennej stoi okazała : grupa skalna KRUCZE SKAŁY. Zachodnia wyższa wychodnia skalna, opadający ku rzece 35- metrowym progiem jest dobrym punktem widokowym.

Przy ul. Matejki 12 stoi stylowy dom z ogrodem, w którym w latach 1947 ? 70 żył i tworzył malarz WLASTIMIL  HOFMAN. Prace artysty zobaczyć można w miejscowych kościołach i w Muzeum w Szklarskiej Porębie.

Na pn. wsch. Zboczu góry Izerskie Garby (1084 m) znajduje się najwyżej położona w Europie kopalnia kwarcu ?Stanisław?. Wydobywany jest tu rzadkiej czystości kwarc na użytek przemysłu szklarskiego, hutniczego i ceramicznego.

Poniżej Zakrętu Śmierci, w kierunku Zbójeckich Skał sztolnie starej kopalni pirytu. Dostarczała ona w XVIII w. Surowca do wieloletni Szklarskiej Porębie.

Na granicy polsko ? czeskiej, pomiędzy Szrenicą, a Mokrą Przełęczą, granitowe skałki o fantazyjnych kształtach ? TRZY ŚWINKI. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna otoczona jest płatami kosodrzewiny.Na północnym stoku Szrenicy ciekawa grupa skalna granitowych o charakterystycznym kształcie Końskie Łby. Doskonały punkt widokowy na Szklarską Porębę. Góry Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską.

SKWER RADIOWEJ TRÓJKI ? jedyny ?radiowy? skwer w Polsce. W ?Alejce Trójkowych Gwiazd? odciski ust Piotra Kaczkowskiego, Marka Niedźwiedzkiego, Moniki Olejnik i innych osobliwości Programu II i I Polskiego Radia.