zródło: https://pl.wikipedia.org/  Autor Aw58"PARK MINIATUR ZABYTKÓW  DOLNEGO ŚLĄSKA"
powstał w Kowarach na terenie byłej fabryki dywanów. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie atrakcji turystycznej, jak również centrum informacyjnego euroregionu. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich.

Wieczorne iluminacje świetlne z podkładem muzycznym, wprowadzają odwiedzających Guliwerów w szczególny nastrój odczuwania piękna i kto wie, może to się przyczynić do podjęcia decyzji spędzenia miłego urlopu w naszym pięknym regionie.
www.park-miniatur.com"FAMILY TENNIS CAMP" Nasz ośrodek dysponuje 5 -ma kortami ziemnymi , a w okresie zimowym trzy z nich znajdują się w ogrzewanej hali pneumatycznej.Chcącym nauczyć się lub podszlifować grę tenisa oferujemy profesjonalną opiekę w ramach szkolenia i gier sparingowych.
www.ftctenis.pl

Autor Andrzej Otrębskizródło: https://pl.wikipedia.org/  Autor Andrzej OtrębskiSZTOLNIE KOWARSKIE - kowarskie kopalnie rud żelaza i uranu, SKARBIEC WALONÓW - podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej.
Trasa turystyczna czynna codziennie od godziny 9 do 17. Długość trasy około 1200 m, czas zwiedzania ponad 60 nminut. Zwiedzanie w grupach 10-25 osób z przewodnikiem, w kaskach, z częstotliwością co pół godziny. Należy ciepło się ubrać.
Cykliczne koncerty muzyki z pod ziemi.

Proponujemy: stałą ekspozycję górnictwa uranowego, cykliczne imprezy, zajęcia dydaktyczne, programy na zlecenie.
Centrum Jelenia Struga skr. poczt.4, 58-530 Kowary, tel. fax 075 71 83 400
www.sztolniekowary.plObniżenie oddzielające Kowarski Grzbiet Karkonoszy od Grzbietu Lasockiego nosi nazwę PRZEŁĘCZY OKRAJ. Od XVIII wieku rozwijało się tu pasterstwo, budowano szałasy i budy pasterskie. W pierwszej połowie XIX wieku popularne były zjazdy wielkimi rogatymi saniami z przełęczy do Kowar. Po polskiej stronie schronisko turystyczne. Po czeskiej stronie miejscowość Horni Mala Upa z wieloma pensjonatami, restauracjami i hotelami, stokami narciarskimi i wyciągami. Stąd bezpośrednie połączenie autobusowe z Pragą. Znajduje się tu całodobowe drogowe (do 3,5 tony) przejście graniczne z Czechami.